مقاوم سازی و بهسازی ساختمان ها

یکی از مهمترین دلایل برای بازسازی ساختمان، مقاوم سازی آن است. ساختمانها در طول زمان فرسوده می شوند؛ با تعمیرات کلی و جزئی و همچنین کارهای بازسازی، عمر مفید ساختمان ها افزایش یافته و فضای مناسبتری را برای زندگی ساکنان فراهم می آورند. البته مقاوم سازی در این بین شرطی لازم برای حفظ کارایی ساختمان است. مقاوم سازی به مجموعه کارهایی گفته می شود که در زمان ساختمان سازی آن موارد لحاظ می شود و اگر لحاظ نشود ساختمان مقاومت کافی را ندارد.  در علم مهندسی عمران مقاوم سازی به معنی بالا بردن مقاومت یک سازه در برابر نیروهای وارده بر آن سازه است. امروزه این اصطلاح بیشتر برای زلزله استفاده می شود. اما از نظر علمی این استنباط درست نیست زیرا معنی مقاوم سازی این نیست که فقط مقاومت را در برابر زلزله بالا ببریم بلکه به معنی بهبود عملکرد اجزای اصلی در برابر زلزله است. از این رو اصطلاح بهسازی و برای زلزله بهسازی لرزه ای اصطلاح های درست تری می باشند.

در تمامی موارد فوق بهتر است نوسازی بهمراه مقاوم سازی انجام پذیرد زیرا بهتر است قبل از اینکه به فکر ساختمان زیبایی از نظر طراحی باشیم به فکر این باشیم که در هنگام مواردی از قبیل زلزله و  زمین لرزه  و همچنین سیل و طوفان و آتش سوزی ساختمان مقاومی داشته باشیم که ستونهای آن سالم مانده و سقف به مانند یک پرس سنگین بر سر افراد فرود نیاید.

بازسازی ساختمان عموما شامل حذف ساختارها به طور کامل و یا جزئی و ساختن بنایی جدید از دل آن به منظور بازسازی و مقاوم سازی ساختمان است. هزینه جابه‌جایی خانه عموما خیلی گران تر از نوسازی آن است، در نتیجه بازسازی مقرون به صرفه تر خواهد بود. بازسازی ساختمان برای آن دسته از صاحبان خانه مناسب است که می خواهند همه چیز را در مورد ساختمان از نظر طرح ساخت، جای دیوارها، شکل اتاق ها، مکان آشپزخانه، ایجاد سقف کاذب و غیره تغییر دهند. تیم ما می تواند پروژه شما را از ابتدا تا انتها مدیریت کند و راهنمایی های لازم در مورد بخش های نیازمند بازسازی، نظارت پروژه و بسیاری موارد دیگر را به شما ارائه دهد.

قبل از شروع کار بازسازی ساختمان، باید برنامه ریزی های لازم برای تغییرات آینده را انجام دهید، مجوزهای لازم را از مراکز مربوطه بگیرید و عوامل کاهش انرژی را در نظر بگیرید. تخمین هزینه تخریب، هزینه ساخت و بازسازی و سایر هزینه های احتمالی هم بخشی مهم از مرحله ابتدایی کار بازسازی و مقاوم سازی ساختمان هستند. تنها ساختمان های قدیمی نیستند که به مقاوم سازی نیاز دارند بلکه ساختمان های جدید هم با آیین نامه های قدیمی ساخته شده اند به مقاوم سازی نیاز دارند. عوامل زیادی در نیاز به مقاوم سازی یک ساختمان نقش دارند که برخی از مهم ترین آنها شامل خطاهای اجرایی، خطاهای طراحی، تغییر کاربری و افزایش بارگذاری سازه، تغییرات آیینه نامه ای می باشد.  برای مثال ممکن است در زمان اجرا خطاهایی صورت بگیرد که این خطاها عمدتا در بخش قالب‌بندی، آرماتوربندی، بتن‌ریزی و عمل‌آوری بتن می باشند که به طور کلی به دلیل نبود دقت کافی در نظارت، بکارگیری مجریان و پیمانکاران غیرمتخصص در محل کارگاه‌های ساختمانی و حتی استفاده از مصالح نامرغوب به وجود می آیند.

خطای طراحی یکی دیگر از عوامل در نیاز به مقاوم سازی نوسازی بازسازی ساختمان میباشد. این خطاها عمدتا شامل اشکال در پیش‌بینی و شناخت پارامترهای ژئوتکنیکی، کم توجهی و نادیده گرفتن اصول صحیح طراحی ساختمان‌ها، اشکال و خطا در تهیه نقشه‌ها، مدارک و جزئیات اجرایی می باشد. بارگذاری زیاد به دلیل تغییر کاربری از دیگر عواملی است که یک ساختمان نیاز به به مقاوم سازی پیدا می کند.

مهمترین دلایل برای بازسازی و مقاوم سازی ساختمان ها عبارتند از:

  • اعمال تغییرات در دکوراسیون داخلی مانند آشپزخانه، سرامیک، کاشی، تغییر محل اتاقها و یا پذیرایی
  • زیباسازی نمای بیرونی ساختمان
  • بهبود مواد، تجهیزات و مصالح به کار رفته در ساختمان
  • نوسازی خرابی های به وجود آمده در اثر فرسودگی
  • استفاده مفید از فضاهای موجود
  • ایجاد تناسب و ترکیب رنگی مناسب

برای انجام کار بازسازی ساختمان به بهترین شکل، در ابتدای کار نیازمند طراحی مهندسی شده و منطقی و با در نظر گرفتن فضای موجود هستید. با طراحی متناسب با فضای موجود، استفاده از مصالح با کیفیت بالا و تیم حرفه ای و کار بلد، به نتیجه دلخواه و ایده‌آل‌تان دست خواهید یافت. تیم تخصصی بازسازی و مقاوم سازی ساختمان گروه آبان، آماده انجام پروژه های ساخت و ساز شما می باشد.

قبل از شروع کار بازسازی ساختمان ابتدا تمام برنامه ریزی ها برای تغییراتی که قرار است اعمال شوند را انجام دهید، مجوز های لازم را مراکز مربوطه بگیرید، اثرات زیست محیطی و عوامل کاهش انرژی را در نظر بگیرید. هزینه تخریب، هزینه ساخت و بازسازی و سایر هزینه های احتمالی نیز جزو مسائلی است که حتما باید در بازسازی و مقاوم سازی ساختمان در نظر گرفته شوند. هزینه ی تخریب سازه های کل به طور کلی بر اساس حجم آنهاست و قیمت یکتا ممکن است حدود 400 الی 500 هزار تومان در هر متر مکعب باشد، هزینه ها با عواملی مانند سهولت دسترسی و حفظ کار با آزبست روبرو می شوند.

برای انجام کار بازسازی ساختمان به نحو احسن، با ایجاد تغییرات در ساختار ساختمان نظیر کف، سقف، دیوار ها، اتاق و … و تغییراتی که منجر به زیبایی ساختمان می شوند، در ابتدای کار نیازمند طراحی مهندسی شده و منطقی و بر اساس اصول با در نظر گرفتن فضای موجود، هزینه احتمالی و نظر شما توسط تیم متخصص نوسازی هستید. در صورت طراحی متناسب با محیط، استفاده از مصالح دارای کیفیت بالا، تیم حرفه ای و کاربلد، به نتیجه دلخواه و ایده آل تان دست خواهید یافت.

روش های مقاوم سازی ساختمان

برای مقاوم سازی سازه ها و ساختمانها روشهای زیادی وجود دارد که برخی از روش های رایج درمقاوم سازی سازه هاعبارتند از:

1- مقاوم سازی سازه ها با FRP

2- مقاوم سازی سازه ها با اضافه نمودن دیوار برشی و یا مقاوم سازی سازه ها با اضافه نمودن بادبند فلزی

3-مقاوم سازی سازه ها با استفاده از میراگر یا دمپر

4-مقاوم سازی سازه ها با استفاده از جرم های پاندولی

5-مقاوم سازی سازه ها با استفاده از از ژاکت های فلزی و بتنی

6-مقاوم سازی  سازه هابا استفاده از بادبند های کمانش تاب

7-مقاوم سازی سازه ها با استفاده از  جداگرهای لرزه ای

در این ارتباط شرکت مهندسی گستهم به عنوان زیر مجموعه هلدینگ ماندگار با بهره مندی از کادر مجرب شامل مهندسان و کارشناسان خبره در زمینه اجرای انواع بهسازی و مقاوم سازی ساختمان ها می توانند پروژه های ساختمانی شما را مقاوم سازی و بهسازی نمایند.